Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Ośrodek Pomocy Społecznej w Szprotawie

Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Utworzono dnia 03.11.2023

W związku z planowanym przystąpieniem Gminy Szprotawa do realizacji zadania: specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, Ośrodek Pomocy Społecznej w Szprotawie prosi o zgłaszanie się osób/opiekunów prawnych zainteresowanych tą formą pomocy do tut. Ośrodka do dnia 13.11.2023r. 

Na podstawie Państwa deklaracji chęci skorzystania z w/w formy pomocy tut. Ośrodek złoży zapotrzebowanie na środki finansowe na realizację powyższego zadania.


Kto może skorzystać z pomocy w formie usług specjalistycznych

Specjalistyczne usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi są szczególnym rodzajem usług specjalistycznych. Pomoc udzielana jest w miejscu zamieszkania. Specjalistyczne usługi opiekuńcze powinny być dostosowane do szczególnych potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi.

Co obejmują specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Specjalistyczne usługi opiekuńcze powinny być dostosowane do szczególnych potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi i mogą obejmować:

  • uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, w tym zwłaszcza: kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania, motywowania do aktywności, leczenia i rehabilitacji, prowadzenie treningów umiejętności samoobsługi i umiejętności społecznych oraz wspieranie, także w formie asystowania w codziennych czynnościach życiowych (samoobsługa – wykonywanie czynności gospodarczych i porządkowych w tym umiejętność utrzymania i prowadzenia domu, dbałość o higienę i wygląd, utrzymywanie kontaktów z domownikami i rówieśnikami, wspólne organizowanie i spędzanie czasu wolnego, korzystanie z usług różnych instytucji),

  • interwencje i pomoc w życiu w rodzinie, w tym m.in.: pomoc w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych – wsparcie psychologiczne, rozmowy terapeutyczne, kształtowanie pozytywnych relacji osoby wspieranej z osobami bliskimi, współpraca z rodziną – kształtowanie odpowiednich postaw wobec osoby chorującej, niepełnosprawnej,

  • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, w tym: w uzyskaniu świadczeń socjalnych, emerytalno – rentowych, w wypełnianiu dokumentów urzędowych;

  • wspieranie i pomoc w uzyskaniu zatrudnienia,

  • pomoc w gospodarowaniu pieniędzmi, w tym: nauka planowania budżetu, asystowanie przy ponoszeniu wydatków, pomoc w uzyskaniu ulg w opłatach,

  • pielęgnację – jako wspierania procesu leczenia, w tym: pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych, uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt lekarskich, badań diagnostycznych, pilnowanie przyjmowania leków oraz obserwowanie ewentualnych skutków ubocznych ich stosowania, pomocy mieszkaniowej.

Organizacja specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Specjalistyczne usługi są świadczone przez osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania zawodu: pracownika socjalnego, psychologa, pedagoga, logopedy, terapeuty zajęciowego, pielęgniarki, asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekunki środowiskowej, specjalisty w zakresie rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuty lub innego zawodu dającego wiedzę i umiejętności pozwalające świadczyć określone specjalistyczne usługi.

Osoby świadczące specjalistyczne usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi muszą posiadać co najmniej trzymiesięczne doświadczenie zawodowe w pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi zdobyte w jednej z następujących jednostek:
1) szpitalu psychiatrycznym;
2) jednostce organizacyjnej pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi;
3) placówce terapii lub placówce oświatowej, do której uczęszczają dzieci z zaburzeniami rozwoju lub upośledzeniem umysłowym;
4) ośrodku terapeutyczno-edukacyjno-wychowawczym;
5) warsztacie terapii zajęciowej;
6) innej jednostce niż wymienione w pkt 1–5 świadczącej specjalistyczne usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Warunki przyznania i odpłatności.

O pomoc w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi należy zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania. Wymagane jest zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, uzasadniające korzystanie z tego rodzaju usług. Zaświadczenie to powinien wystawić lekarz psychiatra. W zaświadczeniu lekarz może określić ilość godzin usług, jakie powinny być udzielone danej osobie. Jednak o ilości godzin ostatecznie decyduje Ośrodek Pomocy Społecznej. Po zgłoszeniu, w przeciągu dwóch tygodni, pracownik socjalny Ośrodka przeprowadza wywiad środowiskowy, którego celem jest ocena sytuacji życiowej, a następnie w ciągu 30 dni od otrzymania zgłoszenia z upoważnienia Burmistrza Kierownik Ośrodka musi wydać decyzję administracyjną (na piśmie) o przyznaniu bądź odmowie tej formy pomocy. W wydanej decyzji określa się: ilość przyznanych godzin, okres na jaki przyznano usługi i odpłatność % za 1 godzinę świadczonych usług.

Usługi specjalistyczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi są finansowane z budżetu państwa. Warunki i tryb ustalania oraz pobierania opłat za usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi określono w rozporządzeniu w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230000395/O/D20230395.pdf. Wysokość ponoszonych opłat zależy od dochodu osoby samotnie gospodarującej lub od dochodu na osobę w rodzinie jak również od ceny specjalistycznej usługi za 1 godzinę.

 

Ośrodek Pomocy Społecznej
w Szprotawie

ul. Żagańska 6
67-300 Szprotawa
tel/fax: 68 376 32 30

godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
w godz: 7.00 - 15.00